Houby - malá poradna
Houby momentálně rostou ve velkém a z lesa do vsi pravidelně putují téměř všichni sousedé s plnými koši, taškami a kapsami hřibů a jiných pochoutek. Proto i v hospůdce U lípy pravidelně konzultujeme své úlovky a zážitky z lesa. A někdy si povídáme o tom, co a jak kdo našel, jak se jednotlivé houby poznají a co se s nimi dělá apod. Pro zájemce přinášíme malého průvodce po našich lesích a pokus o srovnání podobných druhů. Není to ovšem žádný atlas, jen pomůcka pro ty, kteří mají potíž s rozzenáním některých častých houbiček. Pokud vám to pomůže, tím lépe. Nejdůležitější radou je ovšem sbírat jen to, co bezpečně poznám. Z okolních lesů tedy malá ukázka - a přání dobré chuti při houbové hostině.
Protože rostou hlavně hřiby, začněme u nich:
Vlevo Hřib žlučník (nejedlý), vpravo Hřib smrkový
Vlevo Hřib borový, vpravo Hřib smrkový
Pozor na záměnu - vlevo Hřib kříšť (nejedlý), vpravo Hřib kovář (po tepelné úpravě jedlý)
A ještě dva jedlé hřiby - vlevo Hřib (Klouzek) strakoš, vpravo Hřib nachovýtrusný
Další krasavci - Křemenáči - vlevo březový, vpravo osikový
Kozák březový a Křemenáč březový
Kozáci mají i tmavší varianty - "kapucínky"
Bedlu vysokou vpravo poznáte, vlevo je obdoba, ale s "rourkami" - Šiškovec černý (vzácný, ale tento je z nedalekého údolí Doubravky)
A jsme u lupenatých - diskutované a některým houbařům neznámé ryzce, které vynikají kořeněnou chutí - vlevo Ryzec pravý (také smrkový - vytéká z něj na řezu oranžové mléko), vpravo Ryzec syrovinka (bílé mléko)
Další podobnost - vlevo Liška obecná, vpravo Lištička pomerančová, obě jedlé, kvalitou však vítězí ta první
Jinak barevné - vlevo Čirůvka fialová, skvělá voňavá podzimní houba, vpravo nejedlý Pavučinec kozlí
A na závěr to nejdůležitější - kdo chce lahodné řízky z růžovek, musí je dobře znát. Muchomůrku růžovku (vlevo) bezpečně poznáte od jiných muchomůrek - vpravo např. Muchomůrka citronová - podle toho, že má na prstenu (sukýnce) svislé rýhy. Ostatní podobné muchomůrky kromě šedivky (a ta je jedlá) je nemají.